Náš antikvariát byl založen 1. 10. 1990 tehdy ještě na tzv. registraci.

Začínali jsme jako doslovní kočovníci, s plně naloženým autem jsme objížděli tehdy hojné burzy a snažili se prodávat. Celkem se dařilo, ale neuvěřitelná dřina s neustálým nakládáním a skládáním několika set kilogramů knížek nás brzy přivedla na myšlenku stálého obchodu. Soustředěným úsilím se nám podařilo získat malý prostor v přízemí paneláku na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. I vykutali jsme panel, zasadili dveře a zařídili asi šedesát povolení a první soukromý obchod na zmíněném sídlišti byl slavnostně otevřen dne 1. 5. 1991. S nadšením jsme měli otevřeno sedm dní v týdnu téměř dva roky a snažili se konkurovat státnímu antikvariátu v centru města.
Na konci roku 1991 jsme se pokusili o centralizaci. V rámci tzv. malé privatizace se totiž dražilo právo nájmu k prostorám na náměstí, ve kterých dlouhá léta sídlil antikvariát státního podniku Kniha. Zajímavá zkušenost s neslavným koncem, dražbu vyhrála zlatnická firma, která nabídla daleko vyšší částku za pronájem, než jsme si my mohli dovolit. Takže jsme pokorně pokračovali na sídlišti a pošilhávali směrem k městu.
Na jaře roku 1992 se objevila další možnost. Městská radnice prodala Jihočeskému krajskému nakladatelství Růže střechu nad hlavou německému nakladatelství Vltava-Labe-press a aby to nějak kompenzovala, přislíbila "svému" nakladatelství pronájem domu v ulici Karla IV. pár metrů od náměstí. Záměr byl vybudovat tam Dům knihy a tak jsme si řekli, že by tam mohl být i antikvariát. Po osmi měsících handrkování s úředníky města o výši nájmu radnice odvolala co slíbila a zmíněný dům nechala tři roky ležet ladem. Takže zase nic.
Přesto se ze spolupráce s jedním spisovatelem z nově založeného Nakladatelství Růže s. r. o. zrodilo něco důležitého. Spravedlivé naštvání na úřednickou byrokracii vedlo 19. 1. 1993 ke společné koupi domu v Žižkově ulici č. 3. Po bleskurychlé úpravě přízemních bytů na obchodní prostory jsme 6. 4. 1993 otevírali antikvariát v blízkosti centra města.
Nebyli jsme však první. Pod heslem čert nikdy nespí a konkurence ještě méně se poblíž centra objevily hned dva další antikvariáty. Protože České Budějovice jsou turisticky zajímavé město, ale převážná většina lidí navštíví jen historické jádro, naše další úsilí směřovalo k tomu, dostat se o těch 400 m blíže. Po několika neúspěších, kdy jsme vždy narazili na pro nás neúnosné požadavky na výši nájmu, se na nás konečně usmálo štěstí. Zanedbávaný Dům umění dostal nového správce, a to Městské kulturní domy a.s., s jejichž ředitelem jsme uzavřeli smlouvu o pronájmu přízemních prostor sice v zadním traktu budovy, ale na centrálním náměstí!
Od 1. 10. 1996 se tak po téměř pěti letech vrátil antikvariát do centra Českých Budějovic. Snažíme se navázat na přerušenou tradici antikvariátů na náměstí, jehož jméno se v průběhu času měnilo, ale antikvariáty zůstávaly.
Od 1. 11. 2001 nás najdete i na internetu, adresa našich stránek je antikvariat.najihu.cz.

Věříme, že tak, jako nás stále navštěvují čtenáři, sběratelé, milovníci knih, studenti i náhodní turisté, tak nás navštívíte i Vy a budete u nás spokojeni.

Stránka vygenerována za: 4.974ms